سمفونی مردگان نوین پروژه

سمفونی مردگان (معرفی کتاب و خرید)

کتاب سمفونی مردگان اثر عباس معروفی یکی از آثار فارسی است که می‌توان آن را با رمان‌های معروف و مشهور جهان مقایسه کرد؛ تا جایی که هفته نامه دی‌ولت سویس در مورد این کتاب چنین می‌نویسد که:

((قبل از هر چیزی باید گفت که سمفونی مردگان یک شاهکار است)).

همچنین این اثر را می‌توان در زمره ماندگارترین کتاب‌های ادبیات فارسی دانست.

نحوه نگارش و تم داستانی کتاب

داستان سمفونی مردگان بسیار تراژدیک و غم‌انگیز ، اما با این حال بسیار جذاب است. بگونه‌ای که راوی داستان چندین بار عوض  و محتوای کلی آن از دید چند شخص مختلف بیان می‌شود.

بخش خاص در این روایتگری آنجاست که یک رویداد از دید دو نفر بیان شده و خواننده می‌تواند احساس و برخورد دو شخص مختلف را با یک رویداد مشابه درک کند.

یکی دیگر از نکات خاص و شاخص این کتاب مقدمه آن است که نویسنده بجای نوشتن چند پاراگراف مقدمه به تفسیری از آیه‌ی ۲۶ سوره مائده (آیه مربوط به سخنان رد و بدل شده بین هابیل و قابیل) بسنده می‌کند.

مسلماً خواننده با مطالعه این بخش چنین فکر خواهد کرد که روایت اصلی داستان درباره دو برادر خواهد بود یا تم اصلی آن به برادرکشی و حق‌خواهی مربوط می‌شود.

روایت اصلی داستان

 روایت اصلی چنین نخواهد بود و شخصیت اصلی کتاب پسری است بنام آیدین و داستان سمفونی مردگان درباره خانواده‌ای است که در زمان جنگ جهانی دوم در اردبیل زندگی می‌کنند.

این خانواده نماد خفقان حاکم بر جامعه‌ای است که کمتر زمینه‌های روشنفکری در آن جریان دارد.

آیدین در یک خانواده سنتی و مذهبی به همراه ۲ برادر و ۱ خواهر دو قلوی خود زندگی می‌کند؛ در خانواده آنها آیدین بدلیل تفکرات و علایق شخصی و متاضاد با پدرش مورد نکوهش و نفرین وی قرار دارد.

همچنین بخوانید
کیمیاگر (معرفی رمان و خرید)

او در این داستان نماینده قشر جوان و روشنفکری است که در زندان عقاید و سنت‌های غلط و خشک محبوس شده است و برای نجات تلاش می‌کند.

بدلیل حفظ جذابیت داستان و اینکه ذوق خواننده با فهم انتهای استان کور نشود، از گفتن جزئیات انتهایی داستان پرهیز می‌کنیم.

مطمئناً این کتاب به حدی جذابیت‌های ادبی در خود دارد؛ که با شروع به خواندن اولین صفحات آن میخکوب خواهید شد و تا پایان داستان، کتاب را رها نخواهید کرد.

این کتاب سرشار از درس‌های مختلف و جملات خاص خود است.

دیگر آثار عباس معروفی

  • پیکر فرهاد
  • فریدون سه پسر داشت
  • تماماً مخصوص
  • نام تمام مردگان یحیاست

پیشنهاد شده توسط : نوین بوک  خرید کتاب

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

× برای درج دیدگاه باید وارد شوید