صنایع غذایی

علوم و مهندسی صنایع غذایی (معرفی رشته)

تاریخچه

صنایع غذایی در گذشته زیر مجموعه رشته مهندسی کشاورزی بود اما با توجه به این که غذا یک کالای اساسی و از نیازهای اصلی هرجامعه‌ای هست تبدیل به رشته‌ای مجزا شد.

در ایران از سال ۷۱ مهندسی کشاورزی گرایش صنایع فرآورده‌های کشاورزی به طور رسمی به علوم و مهندسی صنایع غذایی تغییر نام داد.

با توجه به رشد چشمگیر صنایع و صنعتی شدن زندگی روزمره انسان‌ها غذا هم در دنبا به یک صنعت تبدیل شده و همواره این روند در حال رشد و تکامل است.

با توجه به این تغییر سبک زندگی کارخانه های متعددی در زمینه مواد غذایی تاسیس شدند و همواره تعدادشان رو به رشد است و این یعنی بازارکار علوم و مهندسی صنایع غذایی رو به رشد است و تحصیل در این رشته می تواند آینده مناسبی را پیش رویتان قرار دهد.

چه کسانی این رشته را انتخاب کنند؟

صنایع غذایی مناسب کسانی است که شیمی، زیست و ریاضی نسبتاً خوبی دارند، به جزییات توجه می کنند و به حوزه تولید مواد غذایی علاقه‌مند هستند.

یک کارشناس صنایع غذایی چه وظایفی دارد؟

یک دانشجوی صنایع غذایی در طول تحصیل می‌آموزد که چگونه مواد غذایی اولیه و خام را با کیفیت بالا فرآوری کند، کیفیت بسته را بررسی نماید و از محصولات نمونه برداری کند و سپس کیفیت محصول را تایید کند. معمولاً کارشناسان این رشته مسئول فنی کارخانه‌ها هستند.

یک کارشناس صنایع غذایی برای حضور در بازار کار این رشته باید از توانایی جسمی خوبی بهره ببرد، روحیه کار تیمی داشته باشد و به بهداشت اهمیت بدهد و نکات بهداشتی را با دقت زیاد اجرا کند.

همچنین بخوانید
چرا پزشکی بخوانیم؟

صنایع غذایی

گرایش‌های ارشد 

  • صنایع غذایی
  • شیمی مواد غذایی
  • زیست فناوری مواد غذایی
  • فناوری مواد غذایی

در مطالب آینده گرایش‌ها به تفکیک معرفی خواهند شد

دروس تخصصی

نام درسنام درس
زبان تخصصیصنایع روغن
تجزیه مواد غذاییصنایع سبزی و میوه و کنسرو
کنترل کیفیت مواد غذایی(۱)صنایع قند
کنترل کیفیت مواد غذایی(۲)صنایع قنادی و نوشیدنی ها
میکروبیولوژی صنعتیصنایع بسته بندی
صنایع غلاتاثر فرآیند بر مواد غذایی
صنایع گوشتصنایع شیر و لبنیات

جهت انجام پروژه پایانی این رشته اینجا را کلیک کنید.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

× برای درج دیدگاه باید وارد شوید