مهندسی برق

معرفی گرایش‌های مهندسی برق

مهندسی برق را می‌توان یکی از مهمترین و سخت‌ترین زیرمجموعه‌های مهندسی در دنیا دانست.

این رشته مهندسی به روابط حاکم بر الکتریسیته، الکترونیک، الکترومغناطیس و طراحی و ساخت ادوات لازم در این زمینه می‌پردازد.

از ۴ گرایش‌ اصلی مهندسی برق، می‌توان به قدرت، کنترل، مخابرات و الکترونیک اشاره کرد. جهت آشنایی بیشتر با این گرایش‌ها با ما همراه باشید.

گرایش مخابرات

مخابراتمهندسی مخابرات را به جرأت می‌توان یکی از سخت‌ترین رشته‌های مهندسی در دانشگاه دانست.

در این گرایش حوزه ارسال و دریافت اطلاعات از طریق متدهای موجی و مخابراتی مورد توجه کارشناسان و مهندسی مخابرات است.

همانطور که می‌دانید، مخابرات امروزه نقش برجسته‌ای در دنیال ما و در عرصه تکنولوژی ایفا می‌کند. از رایج‌ترین موارد استفاده این گرایش می‌توان به رادیو، تلویزیون، اینترنت و ماهواره‌های مخابراتی و تحقیقاتی (مخابرات فضایی) اشاره نمود.

مهندسی برق مخابرات را می‌توان به دو زیرمجموعه اصلی مخابرات میدان و سیستم تقسیم نمود؛ هرچند امروزه با توجه به گسترش این گرایش امروزه گرایش مخابرات میدان به دو گرایش میدان و نور و مخابرات سیستم نیز به گرایش‌های سیستم و رمز و شبکه تقسیم شده‌اند.

از دروس اصلی رشته مخابرات در مقطع کارشناسی ارشد، می‌توان به مواردی همچون میدان و امواج، آنتن و ریزموج، مخابرات دیجیتال، اصول پردازش سیگنال و… اشاره کرد.

در مخابرات میدان دانشجویان و مهندسان با ارسال، انتشار و دریافت امواج الکترومغناطیسی از طریق مسیر‌های مخابراتی (فضای آزاد، مخابرات بی‌سیم و فیبر نوری) و فرستنده و گیرنده که می‌تواند شامل آنتن یا یک مدار الکترونیکی در فیبر نوری شود، سروکار دارند.

گرایش مخابرات رابطه نزدیکی با فیزیک کاربردی (بخش الکترومغناطیس) دارد.

همچنین بخوانید
مهندسی عمران

برخی از دروس گرایش میدان عبارتند از: الکترومغناطیس پیشرفته، ریاضیات مهندسی پیشرفته، طراحی مدارات فعال مایکروویو، فیبر نوری و روش‌های عددی در الکترومغناطیس.

در مخابرات سیستم حوزه فعالیت بسیار گسترده است و شامل مباحثی همچون مخابرات بی‌سیم، شبکه‌های کامپیوتری، پردازش سیگنال، مخابرات نوری و امنیت است.

برخلاف مهندسان میدان که به ساختار افزاره‌های مخابراتی توجه دارند، مهندسی سیستم افزاره را همچون یک جعبه سیاه می‌دانند و سعی در بهبود و بهینه‌سازی پارامترهای سیگنال از دید ریاضی دارند. مهندسی برق مخابرات در زمینه‌های نظامی: ساخت موشک و رادار بسیار پرکاربرد و فعال است.

دروس اصلی گرایش سیستم شامل: مخابرات پیشرفته، انتقال داده، فیبرنوری، فرایند تصادفی، اصول سیستم‌های رادار، پردازش تصویر، مخابرات ماهواره و.. می‌شود.

گرایش قدرت

مهندسی قدر را می‌توان تلفیقی از تولید، انتقال و توزیع انرژی الکتریکی دانست.

البته ساخت دستگاه‌های (همچون ترانسفورمرها، موتورها و ژنراتورهای الکتریکی و سایر تجهیزات) مرتبط با این پروسه نیز برعهده مهندسی قدرت است.

گرایش قدرت را می‌توان قدیمی‌ترین گرایش مهندسی برق دانست که خود به گرایش‌های دیگری همچون ماشین‌های الکتریکی، الکترونیک قدرت تقسیم می‌شود.

گرایش ماشین‌های الکتریکی شامل ترانسفورماتورها، موتورهای الکتریکی و ژنراتورها می‌شود.

همچنین گرایش الکترونیک قدرت نیز به طراحی و بهره‌برداری از تجهیزات الکترونیکی برای سیستم‌های قدرت می‌پردازد.

ماشین‌های الکتریکی۳، حفاظت سیستم، سیستم‌های قدرت۲، رله و حفاظت، مدیریت توزیع و.. اصلی‌ترین دروس این گرایش هستند.

گرایش کنترل

کنترلدر تعریف گرایش کنترل می‌توانی بگوییم هدف از این گرایش، کنترل متغیرهای اساسی سیستم بر مبنای ملاک‌های مطلوب است.

ملاک‌های اشاره شده می‌تواند دمای یک اتاق، سرعت موشک، زاویه چرخش بازوی روبات و… باشد. به کمک علم کنترل می‌توان عملکرد سیستم‌های پویا را بهینه کرد و کیفیت را بالا برد. یکی از مفاهیم پرکاربرد در گرایش کنترل، فیدبک است.

همچنین بخوانید
دانشگاه شهید بهشتی (معرفی دانشکده‌ها و رشته‌ها)

اتوماسیون صنعتی را می‌توان بخشی از رشته مهندسی برق کنترل نامید که بر پایه سیستم‌های فیدبک‌دار در صنعت مدرن نقش مهمی ایفا می‌کند. این گرایش دارای بخش‌های زیرمجموعه‌ای همچون کنترل خطی، کنترل غیرخطی، کنترل تطبیقی، کنترل فازی و… است.

دروس اصلی گرایش مهندسی کنترل را می‌توان کنترل خطی، غیرخطی، مدرن، صنعتی، اصول میکروکامپیوتر، ترمودینامیک و ابزار دقیق نامید.

گرایش الکترونیک

ریزتراشهالکترونیک را می‌توان ملموس‌ترین گرایش برق در بین تمامی گرایش‌ها دانست. این گرایش در تمام تجهیزات و وسایل زندگی ما حضور دارد.

اما بصورت علمی الکترونیک را می‌توان علم بررسی حرکت الکترون در خلأ، مواد رسانا، نیمه‌رسانا و اثرات و کاربردهای آن دانست.

یک مهندس برق الکترونیک می‌تواند در زمینه ساخت قطعات الکترونیکی و کاربردهای آن فعالیت کند. البته متأسفانه در ایران بدلیل عدم توانایی در رقابت برای ساخت و تولید تجهیزاتی همچون (ترانزسیتور، مقاومت و…) این بخش کمی غیرفعال است.

مهندسی برق در گرایش الکترونیک را می‌توان به دو بخش ساخت قطعات و کاربرد آنها و طراحی مدارات الکترونیکی تقسیم کرد.

از دروس اصلی این گرایش می‌توان به الکترونیک۳، معماری کامپیوتر، مدارهای مخابرات، تکنیک پالس، فیزیک مدرن و… اشاره کرد.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

× برای درج دیدگاه باید وارد شوید