مهندسی نفت (معرفی گرایش‌ها)

به علت شرایط جغرافیایی موجود در کشور عزیز ما ایران که منابع نقتی و گازی در آن به وفور یافت می‌شود رشته مهندسی نفت در ایران از امتیاز های ویژه ای برخوردار  است و همچنین طرفداران بسیاری دارد.در رشته مهندسی نفت به دانش و فنون گاز طبیعی و نفت خام با استفاده از فرآیندهای شیمیایی و تبدیل آن به سوخت‌ها و مواد اولیه در صنایع پالایشی و پتروشیمی نیاز است. همانطور که در بخش معرفی رشته اشاره کردیم، اکنون به معرفی گرایش‌های این رشته خواهیم پرداخت.

۱) گرایش اکتشاف

کشف حوزه های نفتی توسط لرزه نگاری انجام می‌شود؛ مهندسین گرایش اکتشاف امواج فرستاده شده را بررسی می‌کنند تا ببینند نفتی موجود است یا خیر. گرایش اکتشاف ارتباط نزدیکی با رشته زمین شناسی دارد.

۲) گرایش حفاری

طراحی و ساخت تجهیزات‌ حفاری‌ و بررسی تاثیرات تکنولوزی حفاری بر محیط زیست و بدست آوردن راه حل های مناسب برای جلوگیری از تخریب محیط زیست و همچنین افزایش راندمان کاری و کاهش هزینه حفاری است.

مهندسی نفت

۳) گرایش مخازن نفت

در گرایش مخازن مهندسی نفت در یک حوزه نفتی میزان نفت و گاز موجود در اعماق متفاوت در این حوزه را بیان می‌کنند و همچنین سرعت و میزان قابل برداشت در این حوزه را بررسی و اعلام خواهند کرد.

در گرایش مخازن نفت، فشار دما عمقی که در آن نفت وجود دارد نیز مورد بررسی و اعلام می‌گردد.

۴) گرایش بهره برداری از منابع نفت

مهندسین گرایش بهره برداری در حوزه‌های نفتی که دچار افت استخراج نفت شده‌اند و بطور طبیعی نفت به سطح زمین نمی‌رسد با استفاده از روش های علمی و اصولی این روال را بهبود می‌یابد.

همچنین بخوانید
مهندسی برق (معرفی رشته و گرایش‌ها)

 

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

× برای درج دیدگاه باید وارد شوید