پزشکی

چرا پزشکی بخوانیم؟

پزشکی یکی از محبوب‌ترین رشته‌های دانشگاهی بین دانش‌آموزان و حتی خانواده‌های آنها است. همانطور که همه دیده‌ایم، از هر پدر و مادری که بپرسی می‌گویند دوست داریم فرزندمان پزشک شود.

اما چرا اقبال عمومی نسبت به این رشته تا این حد بالا است؟

مسلماً دلایل قابل قبولی پشت یک رشته وجود دارد که افراد زیادی سالانه برای قبولی در آن با یکدیگر به رقابت سخت و نفس‌گیری می‌پردازند.

در این مطلب قصد نداریم به معرفی رشته پزشکی بپردازیم اما می‌خواهیم دلایلی که هر دانش‌آموزانی را وسوسه می‌کند تا برای پزشک شدن ابتدا به رشته تجربی رفته و سپس چند سالی را بصورت پرفشاری مشغول درس خواندن شود بررسی کنیم.

مسلماً یکی از دلایل اصلی و شاید مهمترین دلیل دانش‌آموزان برای قبولی در پزشکی درآمد مناسب پزشکان است. اما چه دلایل دیگری می‌توانند هر فردی را به این رشته علاقه‌مند سازد؟

فرصت‌های شغلی متنوع

اگرچه اکثر افراد پزشکی را تنها پزشک عمومی و پزشک جراح در بیمارستان می‌دانند، باید بگویم پزشکی دارای فرصت‌های شغلی مهم دیگری است که علاوه‌بر موقعیت شغلی خوب از درآمدهای مناسبی نیز بهره‌ می‌برند.

پزشکی

افرادی که در رشته پزشکی تحصیل می‌کنند، پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه با طیف وسیعی از فرصت‌های شغلی روبرو خواهند بود.

از محبوب‌ترین فرصت‌های شغلی این رشته می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فیزیوتراپی
  • دندانپزشکی
  • داروسازی
  • دامپزشکی
  • پرستاری
  • بیوپزشکی
  • علوم تغذیه

یکی از نکاتی که بعنوان یک داوطلب رشته پزشکی باید به آن توجه کنید این است که پس از قبولی در کنکور پزشکی خیلی نباید نگران موقعیت شغلی خود شوید، زیرا تا پایان دوره عمومی که حدود ۶ الی ۷ برای اینکه بهترین تصمیم را درباره آینده شغلی خود بگیرید وقت دارید.

همچنین بخوانید
مهندسی هوافضا

احترام در جامعه

پزشکی یکی شریف‌ترین مشاغل است. یک پزشک می‌تواند مرهمی بر دردهای هم‌نوعان خود باشد و همچنین می‌تواند در بروز حوادث به اذن پروردگار نجات‌بخش جان دیگر انسان‌ها باشد.

به همین دلیل یک پزشک از اعتبار و احترام بالایی در جامعه برخوردار است و اکثر افراد بصورت ویژه‌تری بدر برابر پزشکان رفتار می‌کنند.

نیاز جامعه به پزشک

امروزه با توجه به وضعیت سلامت و بهداشت جهانی نیاز به پزشکان بسیار احساس می‌شود.

این شرایط بگونه‌ای است که با توجه به محدودیت‌های اعمال شده توسط کشورهای اروپایی برای استخدام شهروندان خارجی در مشاغل مختلف، این محدودیت شامل پزشکان و فارغ‌التحصیلان این رشته نمی‌شود.

این موضوع می‌تواند برای دانشجویان و فارغ‌اتحصیلان پزشکی یک خبر خوب باشد، زیرا فرصت شغلی برای آنها کم نخواهد شد.

رضایت درونی

شاید برایتان جالب باشد که پاسخ اکثر پزشکان به سوال درباره حس و حال یک پزشک چه چیزی است؟

اکثر پزشکان درباره چنین موضوعی اذعان دارند که هیچ شادی‌ای در دنیا قابل مقایسه با نجابت جان یک انسان، درمان وی و درنهایت سلامت دیدن بیمار نیست.

این امر برای پژوهشگران و داروسازان نیز صادق است؛ زیرا زمانی که بتوانند دارویی را درجهت بهبود یک بیماری تولید کنند، حس بسیار خاصی را تجربه خواهند کرد.

امنیت شغلی

یکی از دلایل تحصیل در رشته پزشکی همانطور که گفته شد بحث مالی و امنیت شغلی است.

حتی در شرایطی که رکورد در بازار کار حکمفرما باشد، باز هم دانشجویان و فارغ‌التحصیلان پزشکی دغدغه کمتری نسب به سایرین دارند.

پزشکی

جالب است بدانید درآمد سالیانه یک پزشک در آمریکا حدود ۱۰۰ هزار دلار و در کشورهای اروپایی حوزه یورو ۱۶۰ هزار دلار است؛ ضمن اینکه پزشکان در کشور خود ما نیز جزو افراد با درآمدهای بالا هستند.

همچنین بخوانید
دندانپزشکی (معرفی رشته)

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

× برای درج دیدگاه باید وارد شوید