قلعه حیوانات

کتاب قلعه حیوانات (معرفی و خرید)

کتاب قلعه حیوانات را می‌توان شاهکاری از جورج اورول نویسنده انگلیسی دانست. اورول در سال ۱۹۰۳ در هندوستان که در آن زمان مستمعره انگلستان بود به دنیا آمد.

شاید بتوان گفت ایده نوشتن این کتاب بدلیل زندگی در چنین کشوری با وجود اختلاف طبقاتی زیاد به ذهن وی رسیده باشد، این درحالی است که طی صحبت‌هایی که اورول در پیشگفتار کتاب مطرح کرده است، داستان کتاب بیانگر انقلاب روسیه است.

خلاصه کتاب

داستان قلعه حیوانات درباره حیوانات مزرعه فردی بنام آقای جونز است که به شکل مناسبی به امورات مزرعه و حیوانات رسیدگی ندارد.  در میان حیوانات ساکن در مزرعه خوک پیری بنام میجر وجود دارد که در میان سایرین دارای احترام و شخصیت بالایی است. وی در آخرین روزهای زندگی خود یک سخنرانی آماده کرده و با آن سعی دارد چشم سایر حیوانات را به واقعیت باز کند و معرفتی را در اختیار آنها قرار دهد.

پس از مرگ میجر، حیوانات مزرعه که اکنون نسبت به گذشته آگاهی بیشتری پیدا کرده‌اند، به سرپرستی دو خوک بنام‌های اسنوبال و ناپلئون تحت آموزش‌های مخفیانه قرار می‌گیرند. درنهایت پس از گذشت چندین ماه از مرگ میجر، حیوانات مزرعه دست به انقلاب برعلیه آقای جونز زده و وی را از مزرعه بیرون می‌کنند و خود بر آنجا حاکم می‌شوند.

داستان از آنجایی وارد حال و هوای اصلی خود می‌شود که برخی خوک‌ها از قدرت کسب شده لذت می‌برند و عملاً نسبت به گفتارهای سابق خود تغییر می‌کنند.قلعه حیوانات

نکات جالب درباره قلعه حیوانات

این کتاب را با نام مزرعه حیوانات نیز می‌شناسند که نسبت به نام اصلی کتاب که Animal Farm است، خیلی نام دور و نامربوطی نیست؛ اما درصورتی که داستان را بصورت کامل بخوانید متوجه خواهید شد که قلعه حیوانات نیز نام دور از ذهنی برای این رمان بی‌نظیر نیست.

همچنین بخوانید
نامه به کودکی که هرگز زاده نشد (معرفی و خرید)

یکی از مواردی که مدام باتوجه به طبع فرمان‌روایان جدید تغییر می‌کند، شعارهایی است که در اوایل انقلاب داده شد (حذف برخی، اضافه شدن شعارهای جدید و تغییر برخی دیگر…).

مزرعه حیوانات را می‌توان بدلیل ساختار داستانی با دیگر اثر فوق‌العاده اورول یعنی ۱۹۸۴ مرتبط ساخت؛‌ بگونه‌ای که یکی از جملات معروف کتاب ۱۹۸۴ بصورت کامل درباره مزرعه حیوانات صدق می‌کند و آن جمله:

قدرت وسیله نیست بلکه هدف است. انسان یک دیکتاتوری ایجاد نمی‌کند که انقلاب را حفظ کند. بلکه انقلاب برپا می‌کند که دیکتاتوری را به‌وجود بیاورد.

کتاب قلعه حیوانات در ابتدا در بخش کودکان کتاب‌فروشی‌ها نگهداری می‌شود و خیلی بر این تصور بودند که این کتاب با توجه به نامی که دارد برای رده سنی کودکان و نوجوانان مناسب است؛ این درصورتی است که محتوای کتاب فارغ از نام آن دارای پیچیدگی‌ها و ساختارهای خاصی است.

قلعه حیوانات دارای شخصیت‌های متنوعی است. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنم، با دقت ابتدای کتاب که نویسنده حیوانات را معرفی می‌کند، خوب بخوانید؛ زیرا در اواسط و اواخر کتاب دیگر تنها اسم حیوانات برده می‌شود و حرفی درباره اسب یا خوک بودن زده نمی‌شود.

یکی از ویژگی‌های اصلی کتاب این است که با توجه به اینکه نیم قرن پیش نوشته شده، اما اکثر خوانندگان آن بر این باورند که به نوعی داستان آن را در زمان حال نیز احساس می‌کنند.

 • جملات برتر کتاب

  • چند روز بعد، همین‌طور که موریل داشت متن «هفت فرمان» را از روی دیوار برای خودش می‌خواند، متوجه شد باز هم فرمان دیگری هست که حیوانات کلمات آن را درست به خاطر ندارند. آن‌ها خیال می‌کردند که در «فرمان پنجم» نوشته شده «هیچ حیوانی حق ندارد مشروب بنوشد»، ولی در این فرمان سه کلمه‌ی دیگر هم بود که آن‌ها از یاد برده بودند. در این فرمان، در واقع نوشته شده بود: «هیچ حیوانی حق ندارد به حد افراط مشروب بنوشد.» (مزرعه‌ی حیوانات – صفحه ۱۱۶)

  • گرسنگی و مشقت و ناامیدی، به گفته‌ی بنجامین، قانون تغییرناپذیر زندگی بود. (مزرعه‌ی حیوانات – صفحه ۱۳۶)

   هفت فرمان اولیه حیوانات

   1. هر موجودی که روی دو پا راه برود دشمن است.
   2. هر موجودی که روی چهار پا راه برود، یا بال داشته باشد، دوست است.
   3. هیچ حیوانی حق ندارد لباس بپوشد.
   4. هیچ حیوانی حق ندارد در تخت‌خواب بخوابد.
   5. هیچ حیوانی حق ندارد مشروب بنوشد.
   6. هیج حیوانی حق ندارد حیوان دیگر را بکشد.
   7. همه‌ی حیوانات با هم برابرند.
همچنین بخوانید
سه‌شنبه‌ها با موری (معرفی و خرید کتاب)

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

× برای درج دیدگاه باید وارد شوید